2013 m. liepos 1 d., pirmadienis

Astravo dvaras

Ką gi,šį kart teko pabūvot Astravo dvare,tad apie jį šiandiena ir parašysiu.

Astravo dvaras įsikuręs Biržuose Astravo gyvenvietėje,Širvėnos ežero pusiasalyje, patogiai pasiekiama iš Biržų pėsčiomis ilgiausiu Lietuvoje pėsčiųjų Širvėnos ežero tiltu(582m).Dvarą įkūrė Tiškevičiai, įgiję Biržus XIX a. pradžioje.1862 m. Astrave grafai pastatė dviaukščius rūmus su belvederiniu bokštu. Itališkų vilų stiliaus rūmai yra viena gražiausių romantizmo laikotarpio dvarų rezidencijų Lietuvoje. Rūmuose buvo dalis Tiškevičių ir Radvilų archyvo, biblioteka, kurioje buvo XV a.- XVII a. knygų, archeologijos, etnografijos, dailės kolekcijos XIX a. pabaigoje- XX a. pradžioje išvežtos į Vilnių ir Paryžių. Be rūmų, dvaro kompleksą sudarė arklidės, šunininko namelis, malūnas, ūkiniai pastatai, užtvanka-tiltas. Rūmus supo jaukus parkas su tvenkiniais. 1860 m. pastatytas tiltas-užtvanka, iki 1986 m. laikęs Širvėnos ežero vandenis. Prie įėjimo stovėjo du iš Sankt Peterburgo atvežti iš metalo lieti liūtai, 1938 m. kaip dovana atsidūrę Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Astravo rūmus dabar puošia cementinės liūtų kopijos.

1918 m. Alfredas Tiškevičius dvarą pardavė Petrui Variakojui (1892–1970). 1918 m. dvare buvo įkurta pradžios mokykla. 1918–1940 m. dvaro rūmuose buvo įsikūrusi Biržų kultūros draugija „Mūza“, turėjusi čia savo klubą, biblioteką ir skaityklą.Astravo dvare 1924 m. buvo įkurta pieninė, vėliau pakulinių maišų, špagato fabrikas, o 1930 m., lininių audinių fabrikas “Siūlas”, kuris veikia ir dabar. 1956-1965 m. Astravo rūmai buvo restauruoti, sutvarkyta parko dalis, 1987 m. atstatytas dvaro sodybą ir Biržų miestą jungiantis pėsčiųjų tiltas per ežerą.

Šiuo metu Astravo dvare yra įsikūrusi fabriko ''Siūlas'' administracija,o buvusiose arklidėse veikia pats fabrikas.

Astravo dvaras dabarAr verta važiuoti pažiūrėti?
Verta,jeigu jums įdomūs Lietuvos dvarais,nes čia vienas iš ''perlų'',be to,manau,kad jeigu važiuosite pažiūrėti Biržų pilies,tai ir Astravo dvaro neaplenksit,nes jie vienas netoli kito.
Šiaip,važiuot pažiūrėt tik šito dvaro neverta,nes jis yra privati nuosavybė,tad niekas ten nelaukia išskiestom rankom turistų ir neteikia jokių paslaugų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą