2013 m. lapkričio 27 d., trečiadienis

Vilkėno dvaras

Vilkėno dvaras stovi Vilkėno I kaime, Šilutės rajone. Išlikę dvaro rūmai, parkas. Dvaro pavadinimas kildinamas nuo daugybės vilkų, kurie kitados čia klaidžiojo.

Vilkėno dvaras istorija skaičiuoja nuo 1695m., kai tuomet jis buvo pavaldus Švėkšnos dvarui. Savarankišku jis tapo 1820m., kai mirus grafui Jurgiui Pliateriui jo valdas pasidalijo jo sūnūs. Šį dvarą gavo Pranciškus Pliateris,o jo sūnus, Aleksandras Pliateris, 1880-1897 m. pastatė iki mūsų dienų išlikusius rūmus.
1922 metais rūmus paveldėjo Aleksandro duktė Janina Pliateryte su vyru Jurgiu Pliateriu. Pirmojo pasaulinio karo metais čia įsikūrė vokiečiai. Paskelbus po nepriklausomybės žemės reformą čia buvo palikta 80ha.

1940m. dvaras buvo nacionalizuotas ir iš rūmų išvaryta grafienė Janina apsigyveno Vilkėno dvaro malūne, kur netrukus susirgo ir 1941 m. Kaune mirė,  o grafas buvo ištremtas į Komijos autonominę respubliką, kur taip pat mirė. Po nacionalizavimo jame apgyvendinti Rusijos kariuomenės daliniai. Vokiečių okupacijos metais buvo sugrįžęs grafų sūnus Aleksandras, bet gyveno Švėkšnos dvare, o Vilkėno dvaras buvo paliktas ūkvedžių žiniai. Po karo grafas pasitraukė kartu su vokiečiais.

1946m. čia įsikūrė Švėkšnos vaikų namai. 1958 m. buvusios dvaro arklidės rekonstruotos ir pritaikytos mokyklai. Kol veikė vaikų namai - dvaras ir jo teritorija buvo toliau kruopščiai tvarkoma ir puoselėjama. 1980 pastatas atiteko Šilutės hidraulinių pavarų gamyklai. Rūmai buvo stipriai apgadinti, kai vadovybė nusprendė čia įrengti poilsio bazę. Nuplėšė stogą, bet dėl kažkokių priežasčių darbų nebaigė. Pastatas apie 20 (!) metų prastovėjo be stogo. 1993 dvaro rūmus ir parką susigrąžino paveldėtoja,Aleksandro žmona, grafienė Felicija Laimė Broel-Pliaterienė. Jos iniciatyva uždengtas stogas ir 2007 metais restauruota rūmų išorė. Vidaus išlikęs dekoras konservuotas.

1913 m. Aleksandro Pliaterio ir jo žmonos auksinių vestuvių proga, priešais rūmus buvo pastatyta marmurinė ''Rebekos'' skulptūra, ją padovanojo jų dukterys. 1981 m. skulptūra „Rebeka” buvo išvežta į Vilnių restauruoti, tačiau po atnaujinimo nebegrąžinta, o 1982 m. perkelta į Palangą, prie Tiškevičiaus (Gintaro muziejaus) rūmų, ant palikto pjedestalo Vilkėno dvaro parke pastatyta gipsinė jos kopija kuri stovi iki šiol.

Rūmai buvo neorenesansinio stiliaus, frontonai su Pliaterių giminės herbais, pastato vakarinėje pusėje dominuoja belevederio bokštas. Kai grafas Aleksandras būdavo rūmuose, tai bokšto viršuje plevėsuodavo vėliava.


Išlikę pastatai
- Rūmai
-Arklidė
-Ūkinis pastatas
-Namas
-Vartai
-Parko fragmentai
-Vandens malūnas

Dvaro teritorija mūsų dienomis

Visos viršuje foto mano,o apačioje ne


Foto -  fotoskrydis.lt
Vienintelės nuotraukos kur parodomas rūmų vidus

nuotr. Monika Oželytė-ŽąsytienėVisos toliau senos nuotraukos eina chronologine tvarka


Apačioje
Stasio Jankaus Švėkšnos vaikų namų nuotraukos, darytos 1955 - 1956 metais.O dabar atsiribokim nuo oficialios istorijos ir dar kartą pažiūrėkime - koks gražus ir didingas pastatas. Pakolkas tai yra vienas iš mano mėgstamiausių aplankytų dvarų. Viskas čia man taip patinka...Nuo keliuko vedančio link dvaro iki pačio Švėkšnos miestelio, kurio prieigose ir stovi šis dvaras. Verta aplankyti. 


p.s. Komentaruose laukiu feedback'o, t.y. grįžtamojo ryšio apie tai ką reikėtų papildyti, ką padaryti,kad tekstai būtų įdomesni, kokių nuotraukų norėtumėt ir kas domintų apie pačius dvarus ko nepapasakoju. Bandysiu kituose įrašuose pasitaisyti. Ar reikia muzikos dvarų temai? Nes realiai, tai nesugalvoju kas tiktų jiems. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą